Stellantis avrupa’da rekor satışlara ulaştı

Stellantis, 2024 yılında Avrupa’da büyümesini hız kesmeden sürdürüyor. İlk beş ayda %1,8 artışla %18,5 pazar payı elde eden şirket, Fransa, İtalya ve Portekiz gibi önemli pazarlarda lider konumunu pekiştirirken, İspanya’da Mayıs ayında önemli bir zafer kazandı.

Fransa’da Peugeot 208, 308, 2008 ve Citroen C3 gibi popüler modeller sayesinde satışlarını %3 artıran Stellantis, İtalya’da Fiat Panda’nın yanı sıra Citroen C3, Lancia Ypsilon, Jeep Avenger ve Opel Corsa gibi modellerle %33,4 pazar payına sahip oldu. Ticari araç bölümünde ise Stellantis Pro One, %7’lik bir hacim artışıyla %29 pazar payını koruyor. Almanya’da ise satışlarda %35 artışla %3,4’lük bir pazar payı artışı sağlandı.

Stellantis Avrupa COO’su Uwe Hochgeschurtz, “Sonuçlarımız, tasarım, performans ve sürüş keyfi sunan çeşitli model yelpazemizin müşterilerimizle buluştuğunu gösteriyor” diyerek, markanın sinerjilerini ve benzersiz satış noktalarını kullanarak sektör liderliğini sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladı. Şirketin elektrikli araç satışları dikkat çekici bir performans sergiliyor. Avrupa’nın BEV pazarında %13,8’lik bir paya sahip olan Stellantis, Fransa’da satışlarını %56 artırarak %37,9 pazar payına ulaştı. Peugeot E-208 ve Fiat 500e gibi modeller, bu başarının ana etkenleri arasında.

Stellantis’in sürdürülebilirliğe yönelik çabaları yeni araçlarla sınırlı değil. Şirketin ikinci el araç birimi, elektrikli araç seçeneklerini genişleterek düşük emisyonlu araç satışlarını %140 artırdı. Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya ve İngiltere’de düşük emisyonlu araçların ikinci el pazarındaki payı %20’nin üzerine çıktı.

Stellantis’in Avrupa otomobil pazarındaki elektrikli dönüşüme yönelik kapsamlı yaklaşımı, çeşitli model seçeneklerinden ikinci el elektrikli araçlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor ve şirketi sürdürülebilir ulaşım devriminde öncü bir konuma getiriyor. Satış rakamlarının detaylı bir dökümü, şirketin finansal sonuçlarını açıklamasıyla daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x